Granit


Endüstriyel ve yapısal olarak en çok bilinen kayaç malzemelerden biri olan granit, bir magmatik kaya olarak günlük yaşamda birçok alanda kullanılan yapı malzemelerindendir. Yapıların iç ve dış dekorasyonunda, açık alan dekorasyonlarında ya da dekoratif eşyalarda kullanılan granitin, en sık kullanım alanı mutfak tezgahlarıdır. Özel araç ve gereçlerle ve titiz bir işçilikle yeraltı ocaklarından çıkarılan granit taşı dünyanın birçok farklı ülkesinde bulunur. Granit taşının oluşumunda; zengin şekilde kuvars, alkali feldspat ve farklı mineraller yer alır. Bu özellikler de granite sert ve renkli yapısını verir. Birbirinden farklı renk ve dokuya sahip olan granit, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

İç Mekanda Granit Kullanımı

Mineral içeriği sayesinde çeşitli desen seçeneğine sahip olan granit, iç mekanda dekorasyonlarda çok sık kullanılır. İç mekan kullanım alanları içinde mutfak tezgahları ilk sırada yer alır. Estetik, modern ve doğal bir dekorasyon beklentisi olan kişiler tarafından özellikle mutfak tezgahlarında, granit sıklıkla tercih edilir. İç mekanda granit taşı kullanım alanları içinde mutfak tezgahları dışında; banyo tezgahları, masalar ve sehpalar da oldukça popülerdir. Temizliği ve bakımı kolay olan granit, dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için banyo tezgahları, lavabolar ve banyo zemini döşemelerinde ideal bir kullanım sunar. Salon ve oturma odalarında kullanılan masa ve orta sehpalarda da kendine yer bulan granitin modern tasarımlara kattığı doku, ortamın atmosferini bir anda değiştirir. Granit aynı zamanda dekoratif ürünler konusunda da önemli bir yere sahiptir İç mekanlarda ev, ofis, otel dekorasyonlarında granit zemin döşemesi, duvar kaplama, merdiven basamakları, tırabzan, asansör döşemesi, rezervasyon bankosu, tezgah ve şömine gibi alanlarda granit kullanımı yaygındır. Estetik bir dekorasyona lüks bir dokunuş katan granit, modern tasarımların vazgeçilmez yapı malzemelerindendir. Granitin malzeme yapısını korumak için periyodik olarak granit silimi ve parlatma işlemleri yapılması tavsiye edilir.

Dış Mekanlarda Granit Kullanımı

Dış mekan dekorasyonunda mimarlar ve uzmanlar tarafından dayanıklılığı ve estetik görünümü ile granit kullanımı tercih edilir. Bu özellikleri ile dış cephe kaplamaları başta olmak üzere zemin döşemeleri ve merdiven inşaatları sırasında sıklıkla granitler kullanılır. Dış mekan tasarımlarında; kaldırım taşı döşeme, bordür oluşturma, süs havuzu, fıskiye ve heykeller granit taşının yoğun kullanıldığı alanlardır. Hatta günümüzde; mezar yapımında, bahçe dekorasyonlarında da granit yapılara sıklıkla rastlanır. Mutfak Tezgâhlarında Granit Kullanımının Avantajları Nelerdir? Mutfaklar, özellikle evlerde en önemli alanlardan biridir. Mutfak tasarımında estetik ve dayanıklılık daima ön planda tutulmalıdır. Granit mutfak tezgahları, şıklığı ve dayanıklılığı bir araya getirmesi ile mutfaklarınızda benzersiz bir atmosfer oluşturur. Granit mutfak tezgahı, bu beklentileri karşılamak üzere mükemmel bir yapı malzemesi tercihidir. Sabah uyandığınız andan itibaren gününüzü daha keyifli ve fonksiyonel bir mutfakta geçirmek için granit tezgahları tercih edebilirsiniz. Granit mutfak tezgahların avantajları; Dayanıklılık: Granit, günümüzde mutfak tezgahlarında sıklıkla kullanılan bir yapı malzemesidir. Isıya, çizilmelere ve darbelere karşı doğal bir direnç sağlayan granitin, estetik yapısı da dekorasyon seçiminde öne çıkmasını sağlar. Tüm bu özellikleri ile uzun yıllar şıklığı ve dayanıklılığı bir arada sunar. Estetik Görünüm: Granit tezgah; doğal yapısı, kendine özgü desenleri ve çeşit çeşit renk tonları ile dikkat çeker. Mutfak dekorasyonunuzu zenginleştirmek ve özelleştirmek istiyorsanız, geniş bir renk yelpazesi sunan granit tezgahları tercih edebilirsiniz. Çeşitlilik: Granit mutfak tezgahları, farklı renk ve desen seçenekleri ile özellikle modern mutfak tasarımlarına eşsiz şekilde uyum sağlar. Modern mutfak dekorasyonlarında olduğu gibi klasik ya da rustik tarzdaki mutfaklara da rahatlıkla entegre edilebilir. Hijyenik Kullanım: Granit, poroz olmayan yapısı ile bakteri ve mikropların barınmasına engel olur. Granitin bu özelliği de mutfak hijyenini artırır ve çok daha sağlıklı bir ortam yaratır. Temizliği kolaydır ve ayrıca bir cila gerektirmez. Konfor ve Güven: Güneşte renk atmayan granit, soğuk ve sıcaktan da etkilenmez. Değeri Artırır: Mutfaklarda kullanılan granit tezgahlar, evin mülkiyet değerini de artırabilir. Kalitesi ve estetiği ile potansiyel alıcılara çekici bir mutfak görünümü sunar. Odakmermer ailesi olarak, mimari alanda granit taşı çalışmalarımızla size özel çözümler sunmaktan mutluluk duyuyoruz.